top of page

Yaratıcı Genç Girişimciler Yaz Kampı 2022

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Gelecek Gençlerin” Proje Çağrısı kapsamında desteklenen ve Ankara Bilim Üniversitesi öncülüğünde düzenlenen Yaratıcı Genç Girişimciler Yaz Kampı, gençliğin girişimcilik potansiyelini yaratıcılıkla birleştirerek hayatın her alanına taşıyabilecekleri bir köprü kurma amacıyla 20-26 Haziran 2022 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleşti.


Temel Girişimcilik Eğitimi başlığı altında bir tam gün boyunca;

  • Girişimcillik ile ilgili temel kavramlar,

  • İş fikri geliştirme,

  • İş modeli ve iş modeli kanvası,

  • Pazar ve müşteri doğrulama,

  • Girişimciler için finansal kaynaklar

başlıklarında uygulamaya yönelik çalışmalarla katılımcılarla bir arada olduk.


Yaratıcı Genç Girişimci Yaz Kampı İle İlgili Bilgiler Şu Şekilde:

Günümüzde kültürel ve sanatsal üretimin bilgiye dayanan, yüksek değere sahip ürün ve içerikler olması gerektiği gerçeğinden hareketle, Yaratıcı Genç Girişimciler Yaz Kampı kapsamında gençlere yaratıcı kültür endüstrilerine katkı sunabilecek temel donanımın ve becerilerin kazandırılması hedeflenmekte, gençlerin kültür, yaratıcılık ve girişimcilik alanlarında kavramsal, kuramsal tartışmalara hakimiyet geliştirmeleri amaçlanmaktadır.


Yaratıcı Genç Girişimciler Yaz Kampı ile;

- Kültürel ve sanatsal üretimlerinin piyasa koşullarında nasıl geliştirilebileceği,

- Yaratıcı endüstriler alanında girişimciliğin sürdürülebilir kılınması,

- Dijital dönüşüme ve inovasyon politikalarına hızlı ve kolay adaptasyon, kendi kendine ve sürekli öğrenme pratiğine ilişkin temel becerilerin edinilmesi,

- Geleceğin kültürel ve sanatsal üreticileri olan gençlerin, çağdaş anlayışa sahip kültür-sanat hayatının ve uluslararası bilinirliğe sahip bir üretimin parçası olmaları desteklenecektir.


21 Haziran 2022 tarihinde başlayacak ve 25 Haziran’da sonlanacak 5 günlük kamp süresince düzenlencek eğitim, seminer, atölye ve geziler sayesinde Türkiye’ nin dört bir yanından üniversite öğrencileri, kendi alanlarında yetkin isimlerle birlikte girişimciliğin birbirinden farklı çehreleriyle tanışacak. Bu kapsamda yaratıcı iş fikirlerinden sinemaya, dijital pazarlamadan kültür endüstrilerine, gelir modeli oluşturmadan influencer ve platform ekonomilerine, yayımcılıktan müziğe, oyundan diziye ve tüm bu sürecin baştan sonra işleneceği metin dokuma atölyesine kadar birçok nitelikli oturum gençlerle buluşacak. Seminer ve atölyelerin yanı sıra araştırma-geliştirme, inovasyon ve yaratıcılığın olduğu kadar başkent Ankara’nın da önemli girişimcilik ekosistemleri olan teknokentlere düzenlenecek geziler de yaratıcı endüstrilere dair sahayı gözlemleme imkânı sunacak.

Kamp boyunca kültür, girişimcilik ve yaratıcılık alanlarında çıkılacak kavramsal/kuramsal seyahatte tüm önemli noktalara uğranacak ve pratikle teorinin bağı kurulacaktır. Kampı tamamlayan genç katılımcılar, bir sonraki aşamada kendi fikirlerini hayata geçirme yolunda önlerine gerçekçi hedefler koyabilecek hale gelecekler.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page